Trzy, dwa, jeden, START!!!

Rozpoczęło się odliczanie godzin, minut i sekund do startu wielkiego wydarzenia sportowego – trzydniowych Krakowskich Spotkań Biegowych z niedzielnym finałem, czyli 16. PZU Cracovia Maraton. W czwartek, 27 kwietnia w samo południe w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa.

O fenomenie tej imprezy, jej znaczeniu dla promocji Grodu Kraka, przedsięwzięciach organizacyjnych, bogatym programie, rekordowej liczbie uczestników i licznych atrakcjach mówili: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Bogdan Dąsal – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Ewa Pałka – PR Manager firmy Wawel SA, Asp. sztab. Witold Norek – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 16. PZU CM i KSB oraz Marcin Fudalej – Koordynator ds. Elity 16.PZU CM.

Pani Prezydent Katarzyna Król, witając w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego biorących udział w czwartkowej konferencji, podzieliła się refleksjami na temat tej wyjątkowej imprezy i podkreśliła, że 16. PZU Cracovia Maraton zainauguruje zmagania o statuetkę Królewskiej Triady Biegowej 2017. Aby ją otrzymać trzeba ukończyć niedzielny maraton oraz 11. PZU Bieg Trzech Kopców (1 października) i 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski (15 października). Statuetka Triady oraz medale wszystkich konkurencji Krakowskich Spotkań Biegowych zostały zaprezentowane w czasie spotkania z dziennikarzami.

Dyrektor Krzysztof Kowal zapewnił o ogromnym zaangażowaniu pracowników ZIS w sprawne przygotowanie tego cieszącego dużym uznaniem w Polsce  i zagranicą wydarzenia biegowego, z satysfakcją wspomniał o rekordowym zainteresowaniu biegaczy startem w Krakowie.

W sumie, zgłosiło się kilkanaście tysięcy osób, w tym do 16. PZU CM - blisko 7 500, z 44 krajów!

Program Krakowskich Spotkań Biegowych zachęca do aktywności praktycznie każdego kto lubi ruch i sportową rywalizację – od maluchów po seniorów. Szerokie możliwości włączenia się do zabawy stworzyli Sponsorzy i Partnerzy. Będzie też oczywiście znana akcja charytatywna PZU – „Podziel się kilometrem”, tym razem na rzecz Zuzanny Raczkowskiej z udziałem Stylowego Biegacza Dariusza Laksy, wielokrotnego reprezentanta Polski, brązowego medalisty mistrzostw świata w biegu na 800 m Pawła Czapiewskiego i zwycięzcy jednej z edycji You Can Dance Macieja Florka.

Tradycyjnie, w przededniu Krakowskich Spotkań Biegowych sporo uwagi poświęcono zmianom w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej – o szczegółach informujemy w specjalnych komunikatach na stronach internetowych ZIS i PZU Cracovia Maraton.

Wysoki poziom sportowy, szczególnie niedzielnego maratonu, ma zapewnić elita zawodniczek i zawodników. Ich celem jest pobicie rekordów krakowskich zmagań, należących do Ukrainki Tatiany Gamery-Szmyrko (2:28.14) i Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kiilimo (2:11.26).

Tegoroczną listę startową 16. PZU CM otwiera Cosmas Mutuku Kyeva – zwycięzca z 2011 i 2016 r. z rekordem życiowym 2:09.57. Jego rodak i zarazem najgroźniejszy konkurent Elias Kemboi Chelimo legitymuje się jeszcze lepszym wynikiem - 2:07.04.

Wśród pań interesująca może być konfrontacja Workitu Ayanu Gurmu (Etiopia), która ma w swoim dorobku bardzo wartościowy rezultat – 2:29.25 z Kenijką Stellah Jepngetich Barsosio (2:33.13). Pobiegnie także rodaczka Gurmu – Lemelem Berha Yachem (2:29.42) oraz Joasia Zakrzewski z Wielkiej Brytanii (2:39.15) i Polka Paulina Lipska (2:50.15 uzyskane przed rokiem w Krakowie).

Zaczynamy w piątek, 28 kwietnia o godz. 21:00 – Nocną Dychą z Wawelem, biegiem na 10 km, kończymy niedzielnym 16. PZU Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku Głównym.

Patronami medialnymi Krakowskich Spotkań Biegowych 2017 i 16. PZU Cracovia Maraton są: Gazeta Wyborcza, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL, TVP3 Kraków, Radio ESKA oraz portale internetowe: Onet.pl, Kraków.pl, LoveKraków.pl, Maratończyk.pl i MaratonyPolskie.pl.

Fot. MCH/ZIS